Ayak Bakımı

Temizlik her konuda önemli olduğu gibi ayak sağlığında ve bakımında da oldukça önemlidir. Ayak, özellikle uzun saatler boyunca çalışan insanlarda nemli kalabilmektedir. Ortamda bulunan organizmaların da etkisiyle mantar gibi birçok ayak hastalığı oluşabilmektedir. Yalnızca nem değil, aynı zamanda ayak etraftaki kirlere ve hastalık yapıcı mikroorganizmalara en çok maruz kalan bölgelerimizden biridir. Bu nedenle ayak bakımı ve temizliği vücut sağlığımız için oldukça önemlidir.

Her gün ayaklarınızı ılık sabunlu suyla yıkayın. Sıcak veya soğuk sudan sakının. Soğuk ve sıcak su, ayak sağlığı için uygun değildir. Çatlaklar oluşmasına neden olabilirler. İlerleyen dönemlerde oluşabilecek enfeksiyon riskini de arttırırlar. Ilık suyla ayağın yıkanması hem ayak hijyenini sağlarken hem de kan akışını arttırır. Kan akışındaki artışa bağlı olarak ayağın kanla beslenmesi artar ve bu da bir miktar yumuşaklık sağlar.

Ayaklarınızı, özellikle de parmak aralarını ayak havlusu yardımıyla iyice kurulayın. Eğer parmak araları devamlı nemliyse ve nemden dolayı deriniz beyazlamışsa saf alkolü pamuğa sürüp parmak aralarını bununla silin, çünkü uzun süreli nem mantara yol açabilir. Saf alkol mantar oluşumunu engelleyecektir.

Günde bir defa ayaklarınıza nemlendirici krem sürün, (kuru kalması gereken parmak araları hariç). Bu yöntem özellikle ayak tabanındaki sert derinin yumuşamasında ve çatlak oluşumunun engellenmesinde oldukça etkili olacaktır.

Çoraplarınızı her gün değiştirin. Yüzde yüz pamuklu ve lastiği gevşek çoraplar tercih edin. Aynı çorabı tekrar tekrar giymek çorapta bulunan zararlı organizmaların sayısının artmasına ve pis bir koku oluşumuna neden olmaktadır.

Ayak tabanınızdaki sertleşmeyi önlemek için banyo veya duş esnasında tabanlarınızı kuru ayak törpüsüyle temizleyin. Kuru ayak törpüsü kullanırken dikkat edin. Özellikle derisi çatlamış olan bölgelere hasar vermeniz halinde kanama ve yaralanmaya yol açabilirsiniz. Bu da ayak gibi kirli yerlere teması fazla olan bir bölgede enfeksiyon riski oluşturur. Kuru ayak törpüsü gibi kullanımlar için bizlerden kullanımlara ilişkin bilgi alabilirsiniz. Uygun kullanılmadığı taktirde ayağınıza zarar verebilir. Kuru ayağa kuru törpü şeklinde uygulanması en doğru uygulama biçimidir.

Ayak temizliği dozunda olmalı. Aşırıya kaçarak zarar vermeyin. Özellikle ayak derisinin aşınmasına neden olabilecek ponza taşı gibi uygulamaların çok sık yapılması sağlığı korumaktan ziyade bozabilir. Ayak bakımı ve temizliği konusunda uzman olmayan kişilere uygulama yaptırmanız ya da kendi yapacağınız bilinçsiz uygulamalar da ayağınıza zarar verir. Bu yüzden hem doğru ayak bakımı hakkında bilgi almak, hem de ayak sağlığınızı korumak adına podiatristiniz ve podoloğunuzdan bilgi almalısınız.

Tırnak Bakımı

Tırnak kesimi için ideal zaman banyo sonrasıdır (tırnaklar yumuşaktır). Tırnaklarınızı özel ayak tırnak makasıyla kesin. Çok kısa kesmemeye dikkat edin. Çok kısa kesilen tırnaklar tırnak altı derisine yaklaştığından kendinize zarar verme olasılığınız yüksektir. Ayrıca tırnak çizgisini bozarak tırnağınızın doğal yapısına da zarar verebilirsiniz. Tırnağın doğal çizgisini takip ederseniz hata yapmazsınız.

Uzun süre tırnak uzatmak, tırnak ve deri arasında zararlı organizmaların ve kir gibi kalıntıların birikmesine neden olabilir. Bu da ayak sağlığını olumsuz etkileyecek hastalıklar için ortam hazırlar ve oldukça kötü bir görüntü oluşturur. Bunun yanında, uzamış tırnaklar ayakkabının içinde kırılmaya ve tırnak batması oluşumuna da daha meyillidir.

Doğru Tırnak Kesimi ve Bakımı

Tırnak düz kesilir. Köşeler kesilmemelidir (batık tırnağa yol açabilir). Tırnaktaki sivrilik, çıkıntı veya pürüzleri törpüleyin.

Tırnak dipten kesilmemeli. Doğal çizgisini takip edin. Uçtan bir miktar tırnak bırakılmalıdır ve bunun için önerilen sık sık ve azar azar tırnak kesmektir. Tırnağın köşeleri hiçbir zaman kesilmemeli. Köşeler rahatsız ediyorsa yuvarlak törpüleyin. Böylelikle tırnak batması riski en aza inecektir.

Tırnak altlarını hiçbir zaman sivri uçlu cisimlerle temizlemeyin. Altını temizlerken tırnağı yatağından kaldırarak mantar oluşumuna yol açabilirsiniz. Bunun yerine tırnak altlarını tırnak fırçası veya eski bir diş fırçasıyla temizleyin.

Tırnaklarınız kalınsa önceden törpüyle inceltin, kesimi daha kolay olacaktır.

Tırnaklarınız da kuruduğu için onların da nemlendiriciye ihtiyacı vardır. Arada sırada tırnak besleyicisi uygulayın. Böylelikle hem daha sağlıklı bir tırnağa sahip olurken hem de düz ve canlı renkte bir görüntü elde edebilirsiniz.

Tırnak etleriniz (kütikül) sizi rahatsız ediyorsa kesmeyin, tırnak eti yumuşatıcısı kullanıp özel aletle ittirebilirsiniz. Unutmayın, kütikül tırnağımızın dış etkenlere karşı koruyucusudur. Tırnak çevresindeki etlerin kesilmesi açık yara ve enfeksiyonların oluşmasına neden olabilir. Bu da ayak sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir hastalığı başlatabilir.

Ayak Bakımı Ankara

Podiatrist Sevgi Çorapcı ve Podolog Lara Çorapcı Ankara'da, Sevgi Çorapcı Ayak Sağlığı Merkezi'nde ayak bakımı, refleksoloji masajı, yürüyüş makinesi ile ayak analizi, tabanlık kullanımı, batık tırnak tedavisi, ayak mantarı tedavisi ve nasır tedavisi konularında danışanlarına hizmet vermektedir. Profesyonel ayak bakımı hakkında bilgi ve randevu almak için 0312 441 51 53 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Ayak Bakımı
Ayak Bakımı