Batık Tırnak Tedavisi

Tırnak batması oldukça sık rastlanan ve ağrı veren bir durumdur. Kenarındaki deri tırnağın üstüne büyür ve tırnak deriye battığı zaman oluşur. Tırnak batması kişinin sağlığını etkilediği gibi sosyal hatayı ve iş hayatını da etkilemektedir. Sağlık açısından ayaklarımız oldukça ihmal edilmektedir; ancak ayaklarımızla ilgili yaşadığımız sıkıntıların tanısı ve tedavisi için her zaman profesyonel bir podiatrist ya da podologdan yardım almalısınız.

Batık tırnak neden oluşur, tanısı nasıl koyulabilir, tırnak batığını nasıl anlarız, tedaviye başvurmamız ve bir profesyonelden bu konuda bilgi almamız neden çok önemlidir gibi sorularınızı bu yazımızda yanıtlayacağız.

Batık Tırnak Görünümü

Batan bölümde şişlik ve kızarıklık görülür. Enfeksiyon varsa iltihap ve / veya kan görülür. Böyle bir durumu hafif olarak dahi gözlemlediğinizde vakit kaybetmeden podiatristinize ve podoloğunuza danışarak uygun tedaviyi öğrenmeli ve uygulamaya başlamalısınız.

Batık Tırnak Nedenleri

Tırnak batmasına neden olabilecek pek çok durumu günlük hayatımız içerisinde yaşamamız mümkün. Günlük ufak-tefek kazalar ya da rutin alışkanlıklarımız tırnak batmasına sebep olabilir.

Genetik ve Yapısal Kaynaklı Olabilir

Bazı tırnaklar kavislidir ve kenarları deriye doğru kıvrılır. Bu yapı batık tırnak olgusunun güçlü bir adayıdır.

Travma

Ayağı çarpmak veya ayağınızın üstüne basılması gibi durumlar tırnağın derinin içine batmasını zorlar.

Yanlış Kesim

Çok kısa kesmek, köşelerini kesmek veya tırnağı koparmak derinin tırnağın üzerine büyüyüp batmasına yol açar.

Sıkı Çorap ve Ayağa Uygun Olmayan Ayakkabılar Giymek

Sıkı çorap veya dar ayakkabılar ayağın şekline uygun olmadığı için tırnağı derinin içine zorlar.

Kalın veya Mantarlı Tırnak

Ayakkabının içinde fazla basınç oluştuğu için bu tür tırnaklar batmaya daha yatkındır.

Ödem

Ayaklarımızın çeşitli nedenlerden ötürü şişmesi ve ayakkabı dar geldiğinde oluşur.

Terleyen Ayaklar

Özellikle ergenlik çağındaki gençlerde ayakların normalden fazla terlemesinde görülür. Deri nemli, yumuşak ve havasız kaldığı zaman tırnak deriye batar.

Batık Tırnak Belirtileri

Deri kırmızı, şiş veya acıyorsa tırnak iltihaplanmış olabilir. Batık tırnağın etrafı sıcak veya nemli olabilir. Sürekli olarak tırnak batması problemi yaşıyorsanız görüntü olarak yaşadığınız durumu anlayabilirsiniz. Ancak bu belirtileri ilk defa görüyorsanız, belirttiğimiz gibi kırmızı deri, şişlik görüyorsanız ve acı hissi varsa batık tırnak problemi yaşıyor olmanız da olasıdır. Sürecin sağlıklı ilerlemesi için bir podiatrist ya da podolog ile görüşmeniz sorun büyümeden çözüm bulunmasını ve batık tırnak probleminizden uzmanına emanet ederek daha ciddi sorunlara yol açmadan kurtulmanızı sağlayacaktır. Batık tırnak problemi yaşayan bir çok kişi kulaktan dolma bilgiler ya da uzmanlığı bulunmayan kişilerin yönlendirmeleriyle durumu olduğundan daha tehlikeli ve tedavi sürecini uzatan bir hale getirebilmekteler. Belirtileri gördüğünüz ve hissettiğinizde vakit kaybetmeden podiatristinize ve podoloğunuza danışmalısınız.

Batık Tırnak - Nasır Konusunda Önemli Bilgi

Bazen tırnağın yatağında veya kenarında nasır oluşur, batık tırnak gibi acı verir; ancak tırnağın kenarında herhangi bir şişme veya kızarıklık oluşmaz. Böyle bir durum yaşadığınızda bir uzmana danışmadan ilaç, merhem kullanmamalısınız. Çeşitli aletlerle kendi kendinizi tedavi etmeye çalışmak, hasta bölgenin daha çok mikrop kapmasına sebep olacak ve tanınız doğru olmayabileceğinden tedavi sürecinizin de uzamasına yol açacaktır.

Tırnak Batması için Alınabilecek Önlemler

Batık tırnağın önüne geçebilirsiniz.

Ayaklarınızı darbelerden koruyun, rahat ve parmaklarınızı sıkıştırmayan ayakkabılar giyin.

Tırnakları uygun uzunlukta düz kesip törpüleyin. Çok kısa kesildiklerinde deri tırnağın üzerine büyür. Çok uzun bırakıldığında ayakkabının içinde tırnak kırılır ve fazla baskıdan dolayı deriye batar.

Batık tırnak hemen tedavi edilmelidir.

Batık Tırnak Tedavisi

Batık Tırnak Tedavisi

Tırnakta hassasiyet hissettiğinizde antiseptik sürün ve bandajlayın. Neden yalnızca basınç ise, 1-2 gün içinde acı azalır ve sorun ilerlemez.

Antiseptik sürdükten sonra tırnaktaki hassasiyet devam ederse, şişme ve kızarıklık oluşursa batan tırnağın o kısmı bir uzman tarafından alınmalıdır.

Çok sık tekrarlayan batıklarda tırnak yatağının kenarına tıbbi yöntemlerle müdahale edilir ve tırnağın yeniden uzayıp batması önlenir.

Tırnağın komple çekilmesi geçici bir çözümdür. Gerekli önlemler alınmazsa tırnak uzayıp geri döndüğünde yeniden batma olasılığı yüksektir. Bunun yanı sıra, tırnak çekilirken yatağı zedelendiği için yeni oluşan tırnak eskisinden daha kalın olur ve batma ihtimali yükselir. Bundan dolayı bu uygulamayı yaptırmadan önce yukarıdaki yöntemlerin denenmesini öneririm.

Batık tırnak bir uzman tarafından tedavi edilmelidir. Kocakarı ilaçları kullanarak sorununuzu kalıcı hale getirmeyin.

Düzenli ve profesyonel bir ayak bakımı ile batık tırnak oluşumunun önüne geçebilir ve uzmanınızın verdiği bilgiler doğrultusunda günlük yaşantınızdaki alışkanlıklarınızı da düzenlerseniz tekrar oluşumunu büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.

Bu konuda podiatristiniz ve podoloğunuz size yardımcı olacaktır.

Batık Tırnak Tedavisinde Ağrı ya da Acı Hissedilir mi?

Batık tırnaklar özellikle uzun süreli olarak bulunuyorsa oldukça ağrılı olabilmektedir. İlk aşamalarda hafif bir ağrıyla ilerleyen hastalık ilerledikçe daha da ağrılı hale gelir. Bu yüzden uzmana başvurmak kaçınılmazdır. En korkulan durumlardan biri ağrılı bir tedavi süreci olsa da bu konuda bir podiatristten destek alıyor olmanız güvenilir ellerde olmanızı ve doğru tedavi uygulanmasını sağlayacaktır.

Tırnak Batığı Tedavi Edildikten Sonra Tekrar Eder mi?

Tırnak batmasına uygulanan tedaviye ve tırnak batmasının ortaya çıkma sebeplerine bağlı olarak sorunun cevabı değişmektedir. Bu konuda gerek tanı gerek tedavi sürecinizde podiatristiniz size en doğru tedaviyi uygulayacak ve dikkat etmeniz gerekenler konusunda yönlendirecektir.

Bebeklerde Tırnak Batığı Nasıl Çözülür?

Bebeklerde yanlış tırnak kesimi, tırnak batması için gerekli ortamı hızlıca hazırlayabilir. Bebekte tırnak batması oluştuğu durumlarda bu işlemlerin takibi için profesyonel bir podiatrist ya da podolog ile görüşmeniz, olumsuz durumlar yaşanmasının önüne geçecektir.

Batık Tırnak Tedavisi Ankara

Podiatrist Sevgi Çorapcı ve Podolog Lara Çorapcı Ankara'da, Sevgi Çorapcı Ayak Sağlığı Merkezi'nde ayak bakımı, refleksoloji masajı, yürüyüş makinesi ile ayak analizi, tabanlık kullanımı, batık tırnak tedavisi, ayak mantarı tedavisi ve nasır tedavisi konularında danışanlarına hizmet vermektedir. Batık tırnak tedavisi hakkında bilgi ve randevu almak için 0312 441 51 53 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Blog