Bebeğinizin Ayakları

Bebeklerin ayakları yumuşak ve esnektir, bunun için ayağa herhangi anormal bir basınç uygulanırsa ayakta şekil bozukluklarına yol açabilir.

Bebeğinizin Ayaklarının Normal Gelişimini Sağlamak için

Bebeğinizin ayaklarına egzersiz yapmaları için iyi bir ortam sağlayın.Bebeğinizi sıkı sarmayın,tekme atıp hareket etmesine izin verin.Bu hareketler ayağı ve bacakları yürüyüşe hazırlar.

Bebeğinizi uzun süre karnının üzerine yatırmayın. Bu pozisyon ayaklarını ve bacaklarını yoracaktır.

Yürüme Dönemi

Çocuğunuz ilk yürümeğe başladığında - genellikle 10-18 ay arasında problem görülmediği sürece ayakkabı giymesi gerekmez.
Çocuğunuzun yalın ayak veya çorap ile yürümesi ayak kaslarının gelişmesinde yardımcı olacaktır.
Yürümeğe başladıktan bir kaç hafta sonra ayakkabı alın. Ayakkabıyı satan ve giydiren kişinin tecrübeli olmasına dikkat edin.
Çocuğunuzun oturuş pozisyonu ayağın ve bacağın gelişiminde büyük rol oynar.Çocuğunuz yerde oturuken  'kurbağa oturuşunu' (dizler içe doğru ayaklar dışa) engelleyin.

Büyüme Döneminde Ayak Gelişimi ve Sağlığı

'Üzülme - büyüyünce geçer' Çocuğunun ayağı ve bacağın gelişimiyle endişelenen çoğu ebeveynlere verilen cevaptır.
Bazen bu doğru olabilir çünkü çocukların ayak ve bacakları gelişirken çok değişik safhalardan geçer. Podiatrist'iniz gelişiminin normal olup olmadığını tedavi gerekip gerekmediği hakkında bilgi verecektir.
Çocuğunuzun ağrı ile ilgili şikayetlerini sadece 'büyüme ağrıları' diye ihmal etmeyin. Sürekli ağrı ve kramplar, ayaktaki yapısal sorunlarından kaynaklanır.

Düz Taban

Çocuğunuzun ayakları ilk yıllarda düz taban gibi görünebilir ve zaman ile gelişip normale döner. Ancak çocuğunuzun ayağı düz taban olmaya devam ederse tabanlık gerekecektir.

Düz taban çoğu değişik nedenlerden kaynaklanabilir, 'congenital' doğuştan anormal ayak ve bacak gelişiminden kaynaklanabilir. Düz taban ihmal edilirse ilerki yaşlarda bacak ve sırt sorunlarına neden olabilir.

Enfeksiyonlar

Çocuklukta çok karşılaşılan ayak şikayetleri;mantar,siğil ve batık tırnak şikayetlerinden mevcutsa,Podiatrist'inize bakım ve bilgi için başvurun.

Ayak Gelişimi ve Sağlığı Hakkında Ebeveynlere Bilgi

  • Çocukların ayak ve bacak sorunları genellikle ağrı ve acı verir.
  • Çocuğun değişik yürüyüşü, çabuk yorulması yada ayakkabının çabuk bozulması, ayakta bir problem olduğuna işarettir.
  • Çocuğunuzun ayak sağlığı ve gelişimi hakkında endişeleriniz varsa Podiatrist'e danışın.Bir problem olmadığını üğrenmek 'Daha erken gelmeliydiniz, o zaman birşey yapabilirdik' duymaktan iyidir.

Blog