Doğru Ayakkabı Seçimi

Her insanın ayak yapısı birbirinden farklıdır ve genel olarak genetik özelliklere göre şekil alır. Günlük kullanımda vücut ağırlığının tamamını taşıyan ayaklarımız, spor halinde 3 veya 4 katına kadar ağırlık taşıyabilmektedirler. Hareketimizi sağlayan ve vücut ağırlığımızın tamamını taşıyan ayaklarımız için ayakkabı seçiminin önemsiz olması düşünülemezdi. Ayakkabı seçimindeki hataların bizlere getirdiği birçok problem vardır. Öncelikle doğru yapılmayan ayakkabı seçimi; nasırlaşmalara, kızarıklıklara ve aşınmalara neden olabilir.

Ayaklarımızın sağlığı için doğru ayakkabı seçimi çok önemlidir.

Hepimizin bildiği gibi, ayaklarımız ağrıdığı zaman gülümsemek çok zordur. Giyeceğiniz ayakkabıyı o günkü faaliyetlerinize göre seçmeniz gerekmektedir.

Gündelik ayakkabılarımız rahat olmalı. Ayağımıza uygun spor veya yürüyüş ayakkabıları ayak sağlığı için mükemmeldir. Ancak, takım elbisenin veya gece kıyafetinin altında komik göründüğünün farkındayım. Diğer yandan ayağı sıkan, sıkıştıran ve yüksek topuklu ayakkabılar giydiğiniz sürece ayağınız nasırlardan, sertleşmeler ve kemik çıkıntıları gibi sorunlardan kurtulamayacaktır. Bunun için moda ayakkabılarınızı olabildiğince az giyip özel günler için saklayın.

Ayakkabınızı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ayakkabı alışverişinizi öğleden sonra yapmaya dikkat edin. Gün içinde ayaklar şişer ve böylelikle ayağınızın en şişkin haliyle ayakkabınızı almış olursunuz.

Tabanlık gibi aparatlar kullanıyorsanız yanınıza alın, ayakkabılarınızı bunlarla birlikte prova edin.

Ayaklar zaman içinde (taban çöktükçe) uzar ve genişler. Bunu göz önünde bulundurarak ayaklarınızı her defasında ölçtürün.

Ayakkabı denerken iki tekini de deneyin. Acele etmeyin, ayağa kalkıp yürüyün. Genellikle bir ayağımız diğerinden biraz büyüktür. Bundan dolayı her iki ayakkabının rahat oturduğuna emin olun.

Ayakkabı ne büyük ne de küçük olmamalı, tam olmalıdır. Rahat olacağınızı düşünerek biraz büyük alırsanız ayağınız ayakkabının içinde çok fazla hareket ederek derinizde sürtünmeden kaynaklanan yaralar ve nasır oluşabilir.

Zarif görünmesini istediğiniz için küçük alacak olursanız bir de şunu düşünün: Ayakkabının oluşturduğu nasırlar, çekiç parmaklar ve kemik çıkıntıları ile ayaklarınız uzun vadede hiç de o kadar zarif görünmeyecektir.

Ayakkabının Uzunluğu

Ayak parmaklarınız için yeterince boşluk olmalıdır. En uzun parmak ile ayakkabı arasında 1 cm. Boşluk olmalıdır. Yürürken ayağımızın ayakkabının içinde hareket etmesi gerektiği için bu gereklidir.

Ayakkabı numarası, en uzun olan parmağın ayakkabıya değmeyeceği şekilde ayarlanmalıdır. Ayak parmağı değmese de yan taraftan sıkan ayakkabı tercih edilmemelidir. Yani tek kriter parmak ucunun değmemesi değildir.

Ayakkabılar başparmağın daha büyük olduğu düşünülerek üretilir. Eğer sizin en uzun parmağınız ikincisiyse ayakkabınızı onu hesaplayarak alın. Bu olgunun göz ardı edilmesinin çekiç parmağa yol açtığını sizlere hatırlatayım.

Ayakkabının genel iskeleti oldukça önemlidir. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, ayakkabının ayaktaki hava akımını sağlaması gerekmektedir. Bu yüzden her türlü etkiye rağmen ana şeklini koruyan ve eğilip bükülmeyen ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir. Ayakkabı giyildiğinde ne çok geniş ne çok dar olmalı ve ayak rahat hissedilmelidir. Özellikle ayağın parmak kısmının rahat olması ve vurmaması oldukça önemlidir. Bu bölgede oluşan darlıklar ayak parmaklarının şekillerindeki bozukluklara, bu bölgede tahriş ve kızarıklıklara neden olabilmektedir. Bunun yanında, yapılan baskıya bağlı olarak tırnak batması riski de artmaktadır.

Derinlik

Ayakkabının burun kısmı yüksek olmalı. Aksi takdirde tırnaklarınız kalın ise, basınç yapar ve acı verir. Ayakkabının derisi parmaklarınıza sürttükçe nasır oluşur ve batık tırnak sorununuzu tetikler.

Genişlik

Ayağınız ne kadar geniş ise ayakkabınız da o kadar geniş olmalıdır. Özellikle haluks valgus-kemik çıkıntısı sorununuz varsa dikkat etmelisiniz.

Ayakkabı seçerken dikişsiz olmasına dikkat edin. Dikiş cildinizi tahriş eder.

Bağcıklı ayakkabılar seçin. Ayaklar gün içinde şiştikçe gevşetme ve giydiğiniz çorabın kalınlığına göre ayarlama şansınız olur.

Malzeme

Deri nefes alır ve ayağınızın şeklini aldığı için sağlıklıdır. Yeni teknoloji esnek ve nefes alan materyaller de uygundur.

Ayakkabının Tabanı

Kösele dayanıklıdır ve nefes alır, ancak serttir. Yerden aldığımız darbeyi sönümlediği, yürüyüşümüzü kolaylaştırdığı ve yaylanma sağladığı için kauçuk (rubber) taban sert zeminler için daha iyidir.

Topuk Yüksekliği

Topuk yüksekliği, ayakkabı seçerken en önemli kriterlerden biridir. Bu konuda bir yanlış anlaşılmaya açıklama getirmek gerekmektedir. Tabanı yüksek olan ayakkabılar kadar tabanı düz olan ayakkabıların doğru seçilmemesi de ayak sağlığı açısından olumsuz etkilere sahiptir. 

Ağırlığın ayak parmakları tarafında yoğunlaşmasını sağlayan yüksek topuklu ayakkabılar, ağırlığın topuk kısmına yoğunlaşmasını sağlayan alçak topuklu veya topuksuz ayakkabılar ve tabanı oldukça ince olan ayakkabılar ayak sağlığını olumsuz etkilemektedir. Şekil bozuklukları ve kireçlenme gibi birçok olumsuz durumun gelecekte yaşanması bu hatalara bağlıdır.

Çoraplar

Sıkı çoraplar ve üzerindeki dikişler ayakta problemler yaratabilir. Çoraplarınız sıkıyorsa lastiğini gevşetin veya kesin.

Terlikler

Şeklini kaybetmiş terlikleri yenileyin. Giydiğinizde ayağınızın çok fazla hareket ettiği terlikler sakıncalıdır ve sizi düzgün yürümek yerine ayağınızı sürükleyerek yürümeye zorlayacaktır. Bunun için ayağınızı kavrayacak terlik seçin ve sürekli yenileyin.

Ara mevsim çok kritik bir dönemdir. Özellikle ayaklarınız için. Sıcakların gelmesiyle ayaklarımız şişer ve baskı yapar. Bundan dolayı batık tırnak ve nasır oluşabilmektedir.

Bunu önlemek için giydiğimiz ayakkabılara çok dikkat etmeliyiz. Mevsime uygun ayakkabılar giyilmesini ve alırken mevsime uygun ayakkabılar alınmasını önermekteyim. Örneğin; bot ve çizme giyilmemelidir.

Spor Ayakkabısı

Spor ayakkabısı da en az günlük hayatta kullanılan ayakkabı kadar önemlidir. Spor yaparken normal bir ayakkabı kullanılması doğru değildir çünkü sporda vücut ağırlığından çok daha fazla ağırlıklar ayağa binebilmektedir. Öncelikle sporda ayakkabının esneme riski çok daha fazla olduğu için esneme olsa dahi genişlemeyecek bir ayakkabı tercih edilmelidir. Ayakkabı iskeleti geniş olmalıdır ve ucu en az 45 derece olmalıdır ki koşu anında parmak ucunun hareketlerine dayanıklı olabilsin. Tabanı esneyebilir ve ağrılıklara dayanıklı olmalıdır. Sporda ayağın terleme miktarı çok daha fazla olacağı için delikli ve hava sirkülasyonuna sahip bir ayakkabı tercih edilmelidir.

İşinden veya farklı sebeplerden dolayı gün boyu ayakkabı kullanmak ve ayakta durmak zorunda olan kişilerin ayakkabı seçimine çok daha fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. Ayakkabı seçimi ve gerekli ise tabanlık kullanımı için podiatristiniz ve podoloğunuz sizi en doğru şekilde yönlendirecek ve en uygun seçimi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Kişisel Ayakkabı ve Çorap Kullanımı

Ayakkabı ve çoraplar kişisel eşyalardır. Başkasının ayakkabısının veya çorabının kullanılması mantar gibi hastalıkların hızla bulaşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle, başkasının ayakkabısını veya çorabını kullanmak oldukça risklidir. Bununla birlikte, çok sayıda insanın ayaklarını bastığı veya pis olduğu bilinen ortamlarda çorap kullanılmamalıdır.

Ayak Bakımı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Podiatrist Sevgi Çorapcı ve Podolog Lara Çorapcı Ankara'da, Sevgi Çorapcı Ayak Sağlığı Merkezi'nde ayak bakımı, refleksoloji masajı, yürüyüş makinesi ile ayak analizi, tabanlık kullanımı, batık tırnak tedavisi, ayak mantarı tedavisi ve nasır tedavisi konularında danışanlarına hizmet vermektedir. Yürüyüş makinesi ile ayak analizi yapılması, analize göre doğru ayak bakımı, ayakkabı seçimi ve tabanlık kullanımları hakkında bilgi ve randevu almak için 0312 441 51 53 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Blog