Nasır Tedavisi

Nasır derinin kalınlaşmasıdır ve keratin maddesinden oluşur. Keratin, fazlaca kükürt içeren bir proteindir. Kimyasal ve fiziksel faktörlere karşı dirençli olan keratin, suda çözünmez. Derideki keratine bağlı kalınlaşma basınç ve sürtünmenin olduğu yerde oluşur. Vücudumuzun korunma mekanizmasıdır; bu mekanizma sayesinde derideki sertleşme oluşmasa vücudumuz delik deşik olurdu. Oluşan sertleşmiş keratinize deri sürtünme gibi birçok etkiden vücudu korumaktadır.

Nasır Tipleri Nelerdir?

Nasırlar dört ana gruba ayrılır:

1. Tip Nasır

Yüzeysel sertleşme ve kalınlaşma. İnce olarak başlar acı hissedilmeyebilir, basınç veya sürtünme azalmazsa kalınlaşır ve acı vermeye başlar.

Yumuşak Nasır (Helloma Molle)

Parmak aralarında oluşur, nemli nasırdır. Araları nemliyken parmakların sürtüşmesiyle oluşur.

Derin Sert Nasır (Helloma Durum)

Ortasında derin yoğunlaşma (nükleus) vardır. Parmak üstleri ve tabanda görülür.

Küçük Yüzeysel Tohum Şeklindeki Nasır (Helloma Mille)

Deri aşırı kuruduğunda oluşur. Serttir ve tabanda görülür.

Ayakkabılar ve Nasır

Ayakkabı seçimi ayakla ilgili birçok problem için oldukça önemlidir. Ayakkabı seçimi yapılırken hem kullanılan malzemeye hem de şekil ve büyüklüğe dikkat edilmelidir. Nasır konusunda ise önemli olan nokta ayakkabının şekli ve büyüklüğüdür.

Ayakkabınız ayağınıza büyük geldiğinde sürtünme, küçük geldiğinde ise basınç oluşur. Her ikisi de nasıra yol açar. Bunun için ayakkabı alırken ayağınıza uygun ve numarasının doğru olduğuna dikkat etmelisiniz. Ne büyük ne de küçük olmalıdır. Yüksek veya ince topuklu ayakkabılar vücudun tüm ağırlığının ayağın ön kısmına yüklenmesine neden olur, böylelikle ayağın ön kısmında nasır oluşur. Sivri burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırıp basınçtan kaynaklanan nasırlara yol açar. Bu iki etken de en az ayakkabıların büyüklüğü kadar etkilidir.

Nasır Sebepleri ve Tedavisi

Ayak Şekli ve Nasır

Ayak şekli de kişiden kişiye değişmektedir. Ayağın şeklindeki bu değişiklikler de bazı durumlarda ayağın nasır oluşumuna uygun hale gelmesinde etkili olabilmektedir. Ayakta kemik çıkıntıları, şekil bozukluğu veya düzensizlikler varsa basınç noktaları ve buna bağlı olarak da nasır oluşumu artar.

Ayakta 26 adet kemik vardır. Taban çökmeye başladığında bütün kemikler aynı anda çökmez. Sözgelimi bazen metatars kemiklerden biri çöktüğünde, diğer kemiklerden daha alçak olduğundan yere ilk çarpan ve ağırlığın ilk düştüğü kemik o olur, nasır da o bölgede oluşur.

Nasır Nerede Oluşur?

Nasır derinin basınca ve sürtünmeye karşı aldığı bir önlemdir. Bu da nasırı basıncın ve sürtünmenin olduğu her yerde oluşabilecek bir yapı haline getirir. Yani parmak üstleri ve araları, tırnak kenarları ve yatağı, ayağın üstü ve altında nasır oluşabilir.

Nasır Görünümü

Nasır, sarı ve şeffaftır. Görünümü ise ilerleyen aşamalarda değişebilmektedir. Kalınlaştıkça kaşar peyniri görünümü alır.

Nasır Tedavisi

Nasır bir uzman tarafından tedavi edilmelidir. Bu konuda podiatrist veya podoloğunuz size yardımcı olacaktır. Bunun haricinde kendilerini bu konuyu çözebilecek şekilde tanıtan herhangi birine güvenmek yanlış olacaktır. Öyle ki, nasır üzerinde deneyimsiz ve bilgisiz kişiler tarafından yapılacak her işlem oldukça kötü sonuçlar doğurabilir. Nasır tedavisi, kozmetik olarak yapılabilecek bir işlem değildir. Aksine çözüme ulaştırılabilmesi ve sağlığınızı koruyabilmek için bu konunun profesyoneline danışmalısınız.

Nasır, zararsız bir sertlik olarak başlar. İhmal ve yanlış yöntemler nasırın büyümesine ve acı vermesine yol açar.

Nedeni sürtünme ise, sürtünen bölgeye koruyucu bant yapıştırın veya koruyucu sprey sıkın. Böylece sürtünen bölgenin teması azalacaktır. Sürtünmenin azalmasıyla nasırın ilerlemesi duracaktır.

Nasır bir uzman tarafından ve etrafındaki sağlıklı dokuya zarar verilmeden alınmalıdır. Bu şekilde hastaya acı verilmez, bölge çabuk iyileşir, nasırın yeniden oluşumunun önüne geçilmiş ya da geciktirilmiş olur.

Ayağınızın şeklinden dolayı basınç nasırı söz konusuysa ortopedik aparat/tabanlık basınç noktasını azaltarak nasırın oluşmasını engelleyecek ya da azaltacaktır. Sürtünmeye benzer şekilde burada da basıncın azalması nasırın ilerlemesini durduracaktır. Tedavi sonrasında ise tekrar oluşumunu engellemeye büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Sık Sorulan Sorular ve Yanlış Anlamalar

Nasır Alınırken Acır mı?

Eğer etrafındaki dokuya dokunmadan sadece nasır alınırsa, hayır acımaz. Nasırın kan dolaşımı veya sinir uçları yoktur, bundan ötürü doğru aletlerle ve sadec nasırın kendisi alındığında hasta bir acı hissetmez. Ancak yanlış aletlerle, yanlış kişiler tarafından çekiştirilerek alındığında elbette acıyacak ve geri dönüşü hızlı olacaktır. Bölgede hassasiyet oluştuysa vücut kendisini korumak için daha fazla ve daha hızlı nasır oluşturacaktır.

Nasır tedavisinde yani nasır alınırken en az acı ve en hızlı tedavi için mutlaka uzman bir podiatrist ya da podoloğa danışılmalıdır. Nasır, tırnak batığı, ayak mantarı gibi operasyonların acemi ellerde çok kötü sonuçlar vermesi muhtemeldir. Nasırın sınırlarının doğru belirlenip podiatrist ya da podolog tarafından dikkatlice alınması hastaya kesin bir sonuç verir. Süreç hasta için oldukça kolay ilerler.

Nasır Alındıktan Sonra Geri Döner mi?

Nasırın oluşma nedeni yanlış ayakkabı seçimiyse ve bunda ısrarlıysanız cevap, evet. Tabanınızda çökme, şekil bozukluğu varsa ve tedaviyi uygulamıyorsanız cevap, evet. Basınç ve sürtünme devam ederse nasır geri dönecektir.

Kökü / Gözü Var mı? Kök Alındığı Zaman Nasırın Geri Dönmediği Doğru mu?

Hayır. Nasır bir bitki değildir, kökü yoktur ve dallanıp budaklanmaz. Ancak bazı nasırlar daha derindir, basıncın yoğun olduğu bölgede daha kalındır ve derine iner. Derin olan bölgeye nükleus denir (nasır çekirdeği). Bu nasır derin olduğu için baskı oldukça sinire dokunur ve acı normalden daha fazladır.

Çekirdeği alınsa bile, basınç ve sürtünme olduğu sürece nasır geri dönecektir. Yani kökü alındığında dönmez şeklindeki söylenti yanlıştır.

Nasır konusunda hasta tarafından ilk olarak yapılması gereken, nasır tedavisi için bir podiatrist ve podoloğa başvurmaktır. Bu başvuru sonucunda yapılan görüşmede nasırın sebebi ve sonucu hakkında konuşulur. Nasıra sebep olan sürtünme veya basınç etkeni bulunur ve bu etkenden kurtulmak için hastanın yapması gerekenler konuşulur. Bu konuşmanın ardından uzman tarafından steril bir şekilde ve çevre dokuya zarar vermeden operasyon yapılır.

Cinsiyeti Var mı? Erkek ve Dişi Nasır Diye Bir Şey Varmış Doğru mu?

Nasırın cinsiyeti yoktur, erkek veya dişi olarak gruplara ayrılmaz. Bu bir yanlış anlaşılmadır. Bazı kişilerin, geri dönen nasıra doğurganlık, dolayısıyla dişilik atfettiğini anlıyoruz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi nasırın geri dönüşü basınç ve sürtünmeden kaynaklanır.

Komşum Dedi ki, Üstüne Domates veya Soğan Sararsam Nasırı Söküp Atarmış, Ne Dersiniz?

Sakın yapmayın derim. Lütfen, sağlığınız söz konusu olduğunda kocakarı ilaçlarından uzak durun. Özellikle diyabet hastasıysanız veya dolaşım bozukluğunuz varsa. Maalesef bu durum ile çok sık karşılaşıyor ve üzülüyoruz. Nasırla beraber parmağı da düşmek üzere gelen hastalar görüyoruz. Domates, soğan, vb. Bilmeden tavsiye edilen bu tür asit içeren maddeler değdikleri her yeri yakacaklardır. Özellikle uzun süreli tedavi edilmeyen nasırlarda hem büyüme ve kalınlaşma görülecek; hem de sürülen yanlış maddelerin ayağa başka olumsuz etkileri de olacaktır.

Nasırı Ameliyat ile Aldırmak Kesin Çözüm müdür?

Hayır. Ameliyat veya lazer ile nasır alındığı zaman etrafındaki sağlıklı deri de alınıyor veya yakılıyor. Bu nedenle tabii acı hissedilecektir. Açık bir yara olacağından iyileşme süresi de daha uzundur. Öte yandan, yara kapandığında geride iz bırakma olasılığı da yüksektir. Daha da hassaslaşan bu bölgede yeniden nasır oluşabilir.

Nasır Tedavisi Ankara

Podiatrist Sevgi Çorapcı ve Podolog Lara Çorapcı Ankara'da, Sevgi Çorapcı Ayak Sağlığı Merkezi'nde ayak bakımı, refleksoloji masajı, yürüyüş makinesi ile ayak analizi, tabanlık kullanımı, batık tırnak tedavisi, ayak mantarı tedavisi ve nasır tedavisi konularında danışanlarına hizmet vermektedir. Nasır tedavisi hakkında bilgi ve randevu almak için 0312 441 51 53 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Nasır Tedavisi

Blog